Головна » Дошка оголошень » Музейникам
Комунальні та громадські музеї Волинської області в 2012 році. Частина 3. Науково-фондова і науково-освітня діяльність.
24.05.2013
Лариса Криштапюк,
старший науковий співробітник відділу
науково-методичної роботи Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк
Олександр Вернидубов,
завідувач відділу науково-методичної роботи
Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк
КОМУНАЛЬНІ ТА ГРОМАДСЬКІ МУЗЕЇ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ В 2012 РОЦІ
(порівняльно-довідковий матеріал)
Частина 3
Науково-фондова діяльність
Робота музейних експозицій була б неможлива без комплектування фондів, їхнього наукового опрацювання, охорони, збереження і реставрації.
За 2012 рік Любомльським краєзнавчим музеєм було придбано 974 експонати основного фонду.
    З найбільш цінних експонатів протягом року подаровані музею шанувальниками історії і спонсорами: митрополитом Ніфонтом – факсимільне видання Луцького Євангелія ХІV ст., вишивальницею А.Хацьор – ікону "Богоматір Волинська”, підприємцем В.Латковським – кістяну сокиру з рогу оленя, Книшом Романом – набір срібних єврейських ритуальних речей. В церквах району було придбано 3 стародруки.
Протягом звітного періоду в Ковельському історичному музеї проводилась науково-фондова робота. Музейними працівниками було зібрано 87 експонатів основного фонду та 163 експонати допоміжного фонду. Проведений їх облік у книзі надходжень та інвентарних книгах, проводилась робота по веденню картотек:
а) тематичної;
б) тематико-періодичної фондових матеріалів.
У органи пробірного контролю на експертизу було направлено сім музейних предметів для визначення проби та чистої маси дорогоцінних металів.
У Рокинівському музеї історії сільського господарства Волині протягом року завершено інвентаризацію фондів стаціонарної експозиції. За її результатами намічено план реставрації частини експонатів. Закінчується обладнання ще одного фондового приміщення.
Реставраційна робота спрямована на відновлення, реставрацію та консервацію експонатів, що знаходяться в експозиціях та фондосховищі музею. Особливої уваги потребують об’єкти експозиції просто неба. Усього протягом року відреставровано 150 експонатів.
Науково-фондова робота велась і у Маневицькому краєзнавчому музеї. Протягом року фонди поповнились на 754 експонати, з них 230 – основного фонду, опрацьовано 308 експонатів.
У Торчинському історичному музеї зберігається більше 15-и тисяч еспонатів, понад 7500 – основного фонду. За 2012 рік зібрано 153 нових експонати. Серед них – багато цікавих речей. Так, учень 11-го класу Воютинської школи М. Кальков приніс кілька вартих уваги речей: застібку приблизно середини І тис. н.е., прикрасу ХVІІ ст., монети Російської імперії та ін. Кінорежисер із Луцька Б. Ревенко знайшов картуВолині початку ХХ ст., гасову лампу 1930-1940-х років, заупокійну пляшечку з поховання на одному з луцьких цвинтарів. Торчинець В. Люпа передав дерев’яне колесо від воза, якому вже кілька десятків років. Народна майстриня з Торчина О.Куляша подарувала для музею виготовлену власноруч ляльку-мотанку, місцевий художник М. Гладун – картину, виконану маслом.
Цікавими експонатами поповнились фонди Нововолинського історичного музею. Внук художника О.Вольського подарував три роботи свого діда. Особливо вражаючою є картина виконана у 1991 році під назвою "Врожай 1933 року”.
Збільшено колекцію писанок, подарованих місцевими писанкарами: Н.Волчанюк (за волинськими мотивами), Л.Семенович (з карпатськими візерунками), М.Булюк (розпис гусячих яєць, виконаних у техніці витравлення). Колекція етнографії збагатилась двома полотняними рушниками, роботи А.Мороз, 1922 року народження.
Надійшли у фонди і два образи Богородиці з дитятком та Ісус Христос, виконані на склі олійними фарбами.
Оригінальним експонатом є зернотерка епохи міді-бронзи, камінь – граніт. Експонат був знайдений біля річки Західний Буг на глибині 80 см. Віднайшов і подарував його музею Д.Сівачинський на своїй дачній ділянці.
На контролі фондова робота у Лопатенському музеї партизанської Слави. За звітний період більше ста експонатів поповнили фонди музею. Налагоджена співпраця з представниками Лос-Анжелеської делегації, які хочуть передати до музею матеріали, що стосуються єврейського поселення Софіївки, яке було повністю знищене фашистами в 1942 році.
На кінець 2012 року фонди Старовижівського краєзнавчого музею налічують 4086 одиниць основного і допоміжного фонду. Протягом року поступило 222 експонати. Цікавими є предмети археологічних розкопок: старовинні монети, гудзики часів Київської Русі, частини кераміки та кахлів із Вижівського замку, торгова пломба із зображенням цього замку, частини прикрас, підсвічників; нотаріальні документи початку ХХ ст. на польській та російській мовах; фотографії селища 50-х років, предмети побуту та одягу початку ХХ ст. Всі експонати були подаровані музею.
У 2012 році проводилась повна ревізія та інвентаризація фондів. Розпочато оцифровування деяких експонатів, але через відсутність технічного забезпечення ця робота носить епізодичний характер. Проблемними є умови зберігання музейних фондів.
Фонди Кортеліського історичного музею нараховують більш як 5500 одиниць документів, фотографій, речей, нумізматичних колекцій, зразків декоративно-ужиткового мистецтва. У музеї постійно ведеться пошукова робота по збору матеріалів з історії краю, етнографії. Протягом року фонди поповнились на 80 експонатів, які пройшли опрацювання і обліковані в інвентарних книгах.
На даний час в музеї історії органів внутрішніх справ Волині зберігається 2192 експонати, з яких 898 складають основний фонд і 1294 – допоміжний. Музей поповнився новими експонатами з історії поліції Російської імперії, фотографіями і документами часів Волинського воєводства, зброєю Першої і Другої світових воєн. Зокрема музейні фонди поповнились паспортами і фото кінця ХІХ ст., біографічними матеріалами (надісланими з Польщі) заступника коменданта державної поліції Камінь-Каширська В.Попелінського, який займав цю посаду з 1938 по 1939 роки, оперативними зведеннями і доповідними співробітників, НКВС Волині у 1944-1952 роках.
Впродовж 2012 року фондові зібрання музею Лесі Українки Східноєвропейського національного університету збільшилися на 8 експонатів основного фонду, а саме:
- Українка Леся. Лісова пісня. Літературно-науковий вісник. Львів, 1912. (передано І.Драчем);
- Кобилянська О. Покора. Нариси. Львів: Українсько-руська видавнича спілка, 1899. – 111 с. (передано Т.Скрипкою);
- Задеснянський Р. Лісова пісня. – Б. м., 1950. (передано Т.Скрипкою);
- Левицький М. Паки й паки. (Про нашу літературну мову). – Відень – Київ: Наша воля, 1920. – 67 с. (передано Т.Скрипкою);
- Спогади про Модеста Левицького, В. Левицького та Д.Дорошенка. Вінніпег, Канада. 1967. (передано Т. Скрипкою).
Крім того, були передані особисті речі Світозара Драгоманова (1884-1958): папка для паперів, альбом для фотографій, посвідчення перекладача, видане у школі німецького міста Регенсбурга, шкатулка дерев’яна, особиста річ В. Покальчука, передана в музей Н. Кумановською.
Масова науково-освітня робота
Більшість масових науково-освітніх заходів в музеях області проводиться з використанням стаціонарних та пересувних виставок за участю науковців, митців. представників радіо і телебачення, журналістів, широкої громадськості, через що вони й набули широкого розголосу.
В Любомльському краєзнавчому музеї проводилась активна масова науково-освітня робота.
Директор музею О. Остапюк виїжджав у школи району і ліцей, де проводив зустрічі з учнями на тему вивчення історії краю. Музейні працівники брали участь у більшості культурно-просвітницьких заходах, які відбувались у Любомлі.
До 725-річчя Любомля, 600-річчя костелу і Міжнародного дня музеїв було проведено дні відкритих дверей.
Протягом року музейні працівники Ковельського історичного музею проводили масову науково-освітню роботу. Було організовано в музеї перегляд кінофільму "Афганістан – Волинський рахунок”. Приймали участь у відкритті урочистого заходу з нагоди 93-ї річниці від дня проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР. Був організований та проведений творчий вечір "Співець поліського краю” з нагоди 100-річчя від дня народження відомого діаспорного письменника Ф. Одрача. З нагоди 50-річчя до дня народження поетеси О. Марчук були проведені вечір поезії "Мої ромашки” та презентація четвертої збірки автора.
14 грудня 2012 р. відбувся майстер-клас для дітей та вчителів образотворчого мистецтва м. Ковеля з техніки олійного живопису від Р. Брагінського. За звітний період музей відвідало 6,3 тис. відвідувачів.
У 2012 році зусилля колективу Рокинівського музею історії сільського господарства Волині, були спрямовані на:
- урізноманітнення сфери та покращення якості екскурсійних послуг, використовуючи можливості парку – пам’ятки "Байрак”;
- пропаганду і організацію масових інтерактивних заходів етнографічного характеру;
- активну участь музею в культурно-масових заходах, які проводили інші заклади та організації.
Протягом року музей відвідало 16300 тис. чоловік, для яких проведено 380 екскурсій.
Крім загально-оглядових екскурсій надалі користувались попитом у відвідувачів запропоновані в минулому році теми екскурсій, зокрема:
- "Сільськогосподарські традиції Волині” – підготувала О. Рогова;
- "Життя і побут волинян” – підготувала Н. Антонова;
- "Землеробські знаряддя Волині” – підготував О. Середюк;
- "Стежками парку "Байрак” –підготувала Г. Середюк;
- "Минуле і сучасне сільського господарства Волині” – комплексна екскурсія в експозиції музею та на демонстраційне поле Волинського інституту агропромислового виробництва – проводить Г. Середюк;
- "Екологічна експедиція” – комплексна екскурсія для учнів початкових і середніх класів стежками парку "Байрак” – проводить Г.Середюк.
Особливої популярності у 2012 році набули інтерактивні пізнавально-рекреаційні екскурсії з майстер-класами народних ремесел:
- "Лялька-мотанка. Самостійне виготовлення ляльки з природного матеріалу”;
- "Вжиткові гончарні вироби. Гончарне ремесло. Самостійне виготовлення гончарного виробу під керівництвом майстра”;
- "Українські дерев’яні іграшки. Самостійне розфарбовування іграшки під керівництвом майстра”.
Надалі користувались популярністю екскурсійно-рекреаційні заходи, організовані для учнів, вчителів та батьків шкіл м. Луцька і районів не лише Волинської, а й Рівненської та Львівської областей. Музей завжди спілкувався з людьми з обмеженими можливостями і має постійні угоди з центрами їх реабілітації на проведення шефських екскурсій.
Щорічно музей проводить масові етнографічні заходи, які набувають популярності у відвідувачів. У 2012 році було проведено:
- обрядове інтерактивне свято "Ніч на Купала у музеї”;
- обрядове свято зустрічі весни у день весняного рівнодення – "Ярина”;
- обрядове свято осіннього рівнодення "Світовид – осінній мудрець”.
У 2012 році провідним науковим співробітником музею Г. Середюк підготовлено сценарій весільного обряду за давніми волинськими традиціями, а саме:
- розплетини коси (у молодої) – прощання з дівоцтвом; посаг (посад) і перепій молодих (в обох родинах окремо) – благословіння молодих на одруження та обдарування їх подарунками від родини; звертання родини до молодої – читання "корони”; ворітний викуп; зустріч почту (поїзда, дружини) молодого; викуп молодої, посаг (посад) молодих і благословіння молодих на шлюб; виряджання молодих до шлюбу (до церкви, волхва); зустріч молодих після шлюбу.
З метою популяризації експозиції музею у 2012 році продовжили знімати відео-сюжети про окремі екскурсійні об’єкти музею, традиції і звичаї села, зокрема: "Свято першої борозни”, "Весільна обрядовість Волині”, "В ніч на Купала”, "Капличка Вознесіння Господнього”.
В Іваничівському історичному музеї протягом року були проведені такі масові заходи:
- години народознавства: "Календарні свята та обряди. Народні традиції в Україні”, "Виглядаючи першу зірку...”, "Щедрий вечір. Меланки. День Святого Василя”, "Богоявлення Господнє. Водохреще”, "Промисли і ремесла на Волині”, "Традиційне житло і побут українців”, "Осінні свята та звичаї в Україні”, "Українське національне вбрання”;
- "Любіть Україну, як вірні сини...” – інформаційна година до дня пам’яті героїв Крут;
- "Національна мова і культура України” – до дня рідної мови;
- "В ті перші дні війни”, "Збережемо пам’ять про подвиг” – до дня Перемоги;
- "Музей – історія і сучасність” – до міжнародного дня музеїв;
- "Голодомор 1932-1933 років. Україна пам’ятає”.
У Торчинському історичному музеї активно велась масова науково-освітня робота. За звітний період було проведено 130 екскурсій для гостей різних міст і областей України, зарубіжних держав. Були проведені загальні і тематичні екскурсії. Найцікавіші з них:
- "Літературна творчість Торчина: історія та сучасність”;
- "Зацікавленій малечі – про музейні речі”;
- "Козацький дух – живий, невмирущий”.
На базі музею проводились заходи:
- до 55-річчя від часу заснування музею;
- до 200-річчя Юзефа Крашевського;
- "Незрадливий подвижник українського духу” – вечір пам’яті Г.Гуртового.
У Нововолинському історичному музеї проводились окремі тематичні уроки, години пам’яті, краєзнавчі ранки:
- година пам’яті, присвячена 130-й річниці від дня народження Івана Огієнка;
- уроки пам’яті героїв Крут "Подвиг нескореного духу нації”;
- тематичний урок, присвячений 198-й річниці від дня народження Т.Шевченка "Свою Україну любіть”;
- урок пам’яті, присвячений перемозі у Другій світовій війні "Минає час, та пам’ять не минає”;
- краєзнавчий ранок пам’яті, присвячений 120-й річниці від дня народження А. Річицького "Служіння Богу й Україні”.
У Рожищенському краєзнавчому музеї протягом року були проведені такі масові заходи:
- до дня Злуки – історична година для учнів старших класів ЗОШ № 3 "В єднанні сила і злагода”;
- до міжнародного для пам’яті жертв Голокосту – історична година для учнів 10-х класів НВК № 4 "Уроки Голокосту”;
- урок мужності "Крізь пекло афганської війни” та зустріч з ветераном афганської війни Будчиком В. для учнів 10-х класів ЗОШ № 1;
- урок мужності до 68-ї річниці визволення м. Рожище та району від німецько-фашистських загарбників "Спомин про війну” для учнів 9-х класів ЗОШ № 3;
- Конкурс-огляд "Ці дивовижні писанки”;
- історична година до дня пам’яток історії та культури – "Пам’ятки Рожищенського району” за участю 6-7 класів ЗОШ № 2;
- історична година до 130-ї річниці з дня народження В.Липинського: "Липинський – визначний український вчений, філософ і громадсько-політичний діяч” для студентів 1 курсу зооветтехнікуму;
- історична година до 26-ї річниці Чорнобильського катастрофи "Найбільша катастрофа ХХ століття” та зустріч з ліквідатором Р.Огарковим за участю учнів 5-х та 9-х класів ЗОШ № 2;
- урок мужності до дня Перемоги "Перемога в серці і пам’яті” та зустріч з ветераном Великої Вітчизняної війни Давидовичем Г.М. за участю учнів Тихотинської школи;
- історична година "Діти в роки Великої Вітчизняної війни” для учнів літнього табору ЗОШ № 3;
- тематична екскурсія "Рослинний і тваринний світ Рожищенського району” для учнів літнього табору ЗОШ № 2;
- тематична екскурсія "Наш край в найдавніший період людського суспільства для учнів молодшихкласів літнього табору с. Переспа;
- тематична екскурсія "Життя та побут рожищан в ХІХ столітті” для учнів літнього табору НВК №4;
- для учнів старших класів літнього табору школи с. Переспа;
- історична година "Історія міста Рожище та району” для учнів літнього табору школи с. Духче;
- історична година "Пам’ять людська не забуде повік” до дня Скорботи для учнів літнього табору ЗОШ № 4”;
- історична година "Історія української Конституції” для учнів літнього табору ЗОШ № 1;
- історична година "Революційна ситуація в 1917 році” для студентів зооветтехнікуму;
- уроки мужності "Партизани у роки Великої Вітчизняної війни”;
- історична година "67-а річниця визволення Волинської області” та зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни;
- урок мужності "Армія безсмертних” та зустріч з ветеранами – воїнами УПА;
- історична година присвячена 80-річчю Голодомору в Україні;
- захід присвячений 35-річчю з дня заснування музею;
- урок мужності "У полоні атому” присвячений вшануванню учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
За звітний період Лопатенський музей партизанської Слави відвідали 2120 відвідувачів, для них проведено 61 екскурсію. Було проведено масові заходи:
- до дня Перемоги;
- до дня партизанської Слави;
- до дня Незалежності України;
- до дня працівників лісу.
На базі музею було організовано і проведено семінари працівників районних територіальних центрів Волині та працівників митної служби України. Налагоджена співпраця з Луцьким туристичним бюро, які розробили туристичний маршрут по відвідуванню визначних місць району, а саме:
Човниця – Тростянець – Лопатень.
Старовижівський краєзнавчий музей значну вагу приділяє масовій науково-освітній роботі. Протягом року музей відвідало біля 2 тис. чоловік. Крім місцевих жителів, серед відвідувачів – гості з Вінницької, Київської, Рівненської та ін. областей України. Побували і гості з близького зарубіжжя (Білорусії, Росії, Прибалтики), а також із США та Австралії.
На базі музею проводились різноманітні масові заходи (презентації, семінари-практикуми, конференції).
У минулому році всю свою масову науково-освітню роботу Кортеліський історичний музей спрямував на підготовку та відзначення 70-річчя Кортеліської трагедії. Музей відвідало 2211 чоловік, для них було проведено 60 екскурсій. Крім того, проводились такі масові заходи:
- "Стежками партизанської слави” – урок мужності;
- "Рідну землю вони бережуть” – тематичний вечір;
- "Хай в пам’яті нашій озветься” – година спогадів;
- "Доземний уклін Вам, ветерани” – зустрічі з ветеранами;
- "Пам’ять збережемо у серцях” – уроки мужності;
- "Сторінки трагедії” – конкурс творчих робіт учнів Кортеліської школи;
- "Село моє – моя краса і гордість” – свято села;
- "Розкажи, бабусю”, "Благословенна ти, моя земля”;
- тематичні вечори.
На протязі минулого року у музеї історії органів внутрішніх справ Волині проведено 72 оглядові екскурсії, музей відвідало понад 65 чоловік з числа школярів, ліцеїстів, студентів, курсантів, військовослужбовців, співробітників, пенсіонерів та ветеранів органів внутрішніх справ, представників творчої інтелігенції, працівників МВС України, МВС Білорусії і Росії, співробітників німецької і польської поліції.
Крім того, було проведено 8 екскурсій з метою правового виховання, попередження правопорушень, вивчення історії силових структур Волині для школярів та ліцеїстів.
______________________________
Волинський музейний вісник : Наук. зб. : Вип. 5. : Музейна педагогіка. Теорія і практика. / упр-ня культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; каф. документознавства і музейн. cправи СНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2013. – С.263-267.
Додав: volyn-museum |
Переглядів: 1237
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]